Сирија тврди дека пресретнала неколку израелски ракети над Дамаск

Израел изврши воздушен напад во областа Дамаск во текот на ноќта, предизвикувајќи „материјална штета“, според сириските државни медиуми.

Сириските системи за противвоздушна одбрана пресретнаа повеќе од одделно пријавените 8 израелски ракети лансирани од областа Голанска Висорамнина, објави САНА.

„Околу 02:25 часот по Гринич, израелскиот непријател изврши воздушна агресија од правец на окупираната Голанска Висорамнина насочена кон неколку позиции во околината на Дамаск“, соопшти државната новинска агенција САНА, цитирајќи воен извор.

Опозициските медиуми, сепак, соопштија дека воздушните напади го погодиле патот што води до меѓународниот аеродром во Дамаск, кој сè уште не е во функција по претходниот воздушен напад, како и областите каде што Хезболах има штабови и воени локации.

Групата Сириска опсерваторија за човекови права (SOHR) со седиште во Велика Британија додаде дека амбулантни возила се упатиле на местото на настанот. Израелските одбранбени сили не коментираа.