Сите ќе настрадаат од „хибридната војна“ против Русија, вели Лавров

41

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека Западот најавил „тотална хибридна војна“ против Русија и дека е тешко да се предвиди колку долго ќе трае, пишува Ројтерс.

Во говорот на 80-тиот ден откако Русија ја нападна Украина, Лавров укажа на баражот санкции наметнати од Запад против Москва и се обиде да ја прикаже Русија како цел, а не како извршител на агресијата.

„Колективниот Запад ни објави тотална хибридна војна и тешко е да се предвиди колку долго ќе трае сето ова, но јасно е дека последиците ќе ги почувствуваат сите, без исклучок“, рече тој во говорот.

„Направивме сè за да избегнеме директен судир – но сега кога предизвикот е отфрлен, ние секако го прифаќаме. Не сме непознати за санкциите: тие беа речиси секогаш таму во една или друга форма.

Напорите на Западот да ја изолира Русија се осудени на неуспех, рече Лавров, притоа укажувајќи на важноста на односите на Русија со Кина, Индија, Алжир и земјите од Персискиот залив.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.