Сити и Јунајтед заеднички донираа 100.000 фунти на банките на храна

15

Големите градски фудбалски ривали од Манчестер, Јунајтед и Сити, одлучија заеднички да донираат 100.000 фунти за помош на локалните банки со храна.

Двата клуба се одзваа на иницијативата коај ја покренаа навивачите и на двата клуба, и донираа по 50.000 фунти во мрежата „ Trussell Trust“ која се грижи за снабдувањето на 1.200 ткн банки за храна.

„Горди сме на улогата на нашите навивачи во помагањето на локалните банки за храна и препознаваме дека актуелната ситуација за последица ќе има засилена потреба од хуманитарна помош“, објавија клубовите во заедничкото соопштение.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.