Ситуацијата потсетува на војна – АФП за корона-кризата на Балканот

Недоволниот број легла и лекари и масовниот пораст на заразени со коронавирус ги доведоа болниците на Балканот на работ на колапс, а хаотичните сцени потсетуваат на некои здравствени работници од војните во 90-тите години, пишува Франс прес.

Откако вирусот беше повеќе или помалку под контрола скоро една година, се оствари црното сценарио од кое се плашеше Балканот уште од почетокот на пандемијата.

Во тешко погодената Босна и Херцеговина, доктор за АФП изјави дека мора да „жонглира“ меѓу неколку пациенти чии животи висат на конец, пренесува Хина.

„Ситуацијата ме потсетува на војната и се плашам дека ќе се влоши во текот на зимата“, рече лекарот, кој сакаше да остане анонимен.

„Можеме да ја завршиме работата на три лица, но не и на петмина“, додава тој.

Борба против експлозијата на вирусот

Западен Балкан, еден од најсиромашните агли во Европа, со недели се бори со експлозија на вирусот. Бројот на загинати се зголеми двојно во изминатиот месец на скоро 10.000.

Кризата ги открива празнините во здравствените системи на кои им се заканува лошо финансирање и криза на одлив на мозоци. Ветувачки млади лекари и медицински сестри заминуваат во странство во потрага по подобри плати и образование.

Пред пандемијата, според Светската здравствена организација (СЗО), Балканот имал најмал број лекари по глава на жител во Европа.

Болниците сега се соочуваат со уште помал број на персонал, бидејќи и тие стануваат жртви на респираторни заболувања.

Во Србија, околу 2.000 здравствени работници се принудени да одат во самоизолација, додека во исто време голем број пациенти полнат болнички кревети во главниот град Белград.

Недостаток на кревет

БиХ, Северна Македонија и Црна Гора се во првите десет европски земји со најголема стапка на смртност по глава на жител.

Но, владите во регионот не сакаа да се вратат на драстично затворање, како на почетокот на пандемијата. Наместо тоа, тие се одлучија за мали ограничувања, како порано затворање на ресторани.

Додека Србија брза да гради две нови болници, Косово размислува да ги адаптира старите хотели во импровизирани одделенија, вклучувајќи го и Гранд хотелот во Приштина.

Преполните болници во Приштина значат дека некои пациенти, како што е 33-годишниот Веприм Морина, не можат да бидат примени.

„Лекарот ми рече да земам терапија дома затоа што болниците се полни“, изјави фитнес тренер за АФП.

Морина успеа да „ангажира“ медицинска сестра да се грижи за него дома, опција што ја избираат оние што можат да си го дозволат тоа.

Сега се потребни „врски“ за да се добие болнички кревет, рече Морина.

„Мора да имаш среќа да најдеш место.

Во соседна Северна Македонија, владата се свртува кон приватни клиники кои можат да примаат КОВИД пациенти, бидејќи сите државни болници се полни.

„Обезбедуваме нови кревети, но станува сè потешко“, рече министерот за здравство Венко Филипче минатата недела.

Во болниците надвор од главниот град Скопје, семејството и пријателите им носат на пациентите храна, а понекогаш и лекови, пишува АФП.

„Катастрофа. Неорганизирано. Никој не одговара на телефон со часови“, рече еден човек кој се обидува да добие информации за неговиот болен братучед.

„Тие (медицинскиот персонал) се борат, даваат се од себе, но едноставно не можат да сторат сè“.

Бавна реакција

Хрватските лекари предупредуваа и на недостаток на персонал и опрема.

Во моментов, повеќе од 2.200 пациенти се хоспитализирани во Хрватска, а 3.000 пациенти би го турнале здравствениот систем во „колапс“, рекоа тие, пишува АФП.

Експертите велат дека политичарите се обидуваат да одржат рамнотежа помеѓу контролирање на вирусот и заштита на кревката економија.

„Ние сме премногу сиромашни за сè (мерки за затворање) да се повтори двапати“, изјави хрватскиот економист Љубо Јурчиќ за АФП.

Во БиХ, продавниците, рестораните и спортските сали остануваат отворени, додека Србија го скрати работното време за компаниите.

Додека напредокот во развојот на вакцините им дава надеж на лекарите, тие стравуваат од хаосот што може да избувне во меѓувреме.

„Не разбирам зошто властите не воведуваат построги мерки“, рече Јасмина Смајиќ, лекар од Тузла.