Скопјанец измамен од лажен полицаец за прикривање наводна сообраќајка

24

Повозрасен жител на Скопје во четвртокот пријавил дека непознато лице претходно претладнето му се јавило телефонски претставувајќи се како полициски службеник и барајќи поткуп за да прикрие наводна сообраќајна несреќа во кој учествувала ќерката на скопјанецот

На 13.02.2020 во 16:30 часот во СВР Скопје, 68-годишниот Б.М. од Скопје пријавил дека бил измамен од едно лице.

Според пријавеното, околу 10:55 часот на телефон му се јавило лицето и му соопштило дека неговата ќерка учествувала во сообраќајна незгода, по што друго лице се претставило како полициски службеник и побарало пари за да се прикрие случајот.

Исто така, според пријавеното, тој се согласил на тоа и во 12:44 часот пред неговата куќа му предал пари на лицето.

Во 15:50 часот Б.М., откако контактирал со неговата ќерка, сфатил дека е измамен. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.