Скопје e петтиoт најзагаден град во светот, утрово Македонија e во друштвото со Ирак, Индија, Пакистан и Кина!

Утрово главниот град на Македонија е на врвот од листата на најзагадени градови во светот. Скопје се најде во првите пет најзагадени градови во овој момент, додека градските власти буквално не мрднуваат со прст.

Загаденоста во главниот град е речиси на почетокот, со оглед дека е месец ноември и времето не е толку студено и со минусни температури.

Во меѓувреме градоначалничката на градот Скопје, Данела Арсовска една година по доаѓањето на власт нема направено ниту еден проект за намалување на загаденоста како што ветуваше во својата предизборна програма.

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.