Скопје и натаму најголемо жариште на коронавирусните инфекции

187

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во Македонија од почетокот на епидемијата изнесува 24.836,  а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 6.069, од кои речиси половината се во главниот град.

Од почетокот на епидемијата во Скопје се заразиле 10.493 лица,  а бројот на активни случаи во моментов изнесува 2.983 случаи.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

•Чаир – 134

•Гази Баба – 353

•Аеродром – 592

•Карпош – 479

•Центар – 476

•Кисела Вода – 332

•Ѓорче Петров – 240

•Бутел – 122

•Шуто Оризари – 17

•Студеничани – 6

•Сарај – 23

•Арачиново – 9

•Илинден – 49

•Сопиште – 25

•Чучер Сандево – 11

•Петровец –20

•Зелениково – 9

•Странец – 14

•Нераспределен- 72

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.