Скопје утринава повторно најзагаден град во светот

52

Не мина една недела, а Скопје повторно е најзагаден град во Светот. Утринава во нашиот главен град беа измерени рекордни ПМ10 честички.

Загадување над нормалното е забележано и во другите делови од земјата.

Синоќа најзагадено беше во Скопје, поточно во Ѓорче Петров каде беа измерени пет пати повеќе ПМ10 честички од дозволеното.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.