Слаб снег има на патот Лисец – Попова Шапка

Врнежи од слаб снег вечерва има на патниот правец Лисец – Попова Шапка, но во моментов не преставува пречка за одвивање на сообраќајот, информира АМСМ.

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

Поради изведување работи на експресниот пат од Градско до Дреново на местото каде што се гради новата клучка Градско, на државен пат А1, делница Велес-Неготино, се применува времена измена на режим на сообраќај. Времениот режим се применува во двата правци на автопат Е-75. Сообраќајот се одвива непречено, со брзина од 80 килопетри на час во зона на градилиште. Режимот ќе се применува се до целосна изградба на новата клучка Градско.