Слатките можат да бидат и отров и лек, тврдат лекарите

По ручекот или вечерата, обично копнееме да изедеме нешто слатко. Како некое непишано правило, откако ќе го изедеме главниот оброк, послужуваме некој десерт.
Иако многумина не можат да му одолеат на тоа задоволство, ова може да придонесе за рефлукс на киселина, металоиди, вознемирен стомак или само лош сон ако јадете нешто слатко непосредно пред спиење.

„Потребни се околу еден до два часа за да се сварат јаглехидратите. ​посочува Су. -Елен Андерсон-Хејнс, диететичар.

Ако некогаш ви било кажано да почекате пред да земете друга порција или да јадете десерт, постои причина заснована на истражување. На мозокот му требаат околу 20 минути за да регистрира ситост.

„Можеби ќе биде потребно извесно време за вашиот стомак да комуницира со нашиот мозок за да сфатиме дека сме сити, но тоа не значи дека не можете да јадете десерт веднаш по оброкот. Меѓутоа, ако често не се чувствувате убаво или непријатно сити после десертот, се препорачува да се почека“, вели диететичарот.

Обидете се да јадете полека и внимателно и да уживате во оброкот на масата.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.