Славевски: Помошта за компаниите погодени од корона-кризата треба да продолжи и во јули и август

30

Помошта за компаниите кои тешко се снаоѓаат и не можат да работат треба да продолжи и за јули и август, рече професорот Трајко Славески, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ на вечерашното гостување на дебатата на телевизија 24 на која се осврна на проектите од програмата со која ВМРО-ДПМНЕ настапува на овие предвремени парламентарни избори.

„Се покажа дека не можат компаниите да издржата ниту месец – два ако не работат. Прва грешка која се направи беше тоа што немаше помош за март, а ние укажавме на тоа. По наши укажувања помошта прдолжи и во јуни. Ние предвидуваме таа помош што им беше дадена на претпријатијата да не се враќа, а ќе биде неопходно помошта да продолжи и во летниот период или и во јули и август“, рече Славески.

Професорот се осврна и на даночниот систем.

„СДСМ воведе прогресивен данок, создадоа незивесност го укинаа по девет месеци и сега повторно велат воведување, а ќе имало и дискусии. Кој може да и даде на една партија десет години да не може да се одлучи какви даноци треба да имаво државата. Таквата политика создава неизвесност“, рече Славески.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.