Словачка бира претседател

195

Во Словачка денеска се одржува вториот круг од претседателските избори, на кои учествуваат актуелниот премиер Роберт Фицо и еден од најбогатите Словаци, Андреј Киска.

Во првиот круг од изборите одржани на 15 март, на кои учествуваа 14 кандидати, Фицо освои 28, а Киска 24 отсто од гласовите.

Политичките аналитичари истакнуваат дека двата кандидати имаат подеднакви шанси за победа.

Изборните места се отворени од седум до 22 часот. Право на глас имаат околу 4,3 милиони граѓани. Првичните резултати се очекуваат во текот на ноќта.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.