Словенија со победата над Србија оди во наредната ринда на ЕП, Хрватска со гол во финишот извлече реми

Се одиграа два меча од Европското женско првенство во ракомет, а во центарот беше екс-ју дербито помеѓу Словенија и Србија кој се одигра во Цеље. Победија Словенките со 27:24 што е нивна втора победа во групата Б со која обезбедија пласман во наредната рунда.

Првиот дел им припадна на Србинките со 13:15, но во второто полувреме домашните ракометарки беа многу подобри и на крајот направија пресврт.

Најефикасни кај Словенија беа Елизабет Омореги со 6 гола и Ана Грос со 5 гола. Кај Србија по четири постигнаа Јањушевиќ и Кристина Лисчевиќ.

Со овој пораз Србинките го завршија настапот на еврошампионатот.

Во групата А, Хрватска и Швајцарија одиграа 26:26 во Загреб. Домашните ракометарки имаа водство речиси на цел меч, но потоа се доведоа во ситуација да се спасуваат од пораз. Со гол во последните секунди Хрватките извлекоа реми и обезбедија пласман понатаму затоа што имаат три бода, додека Швајцарките со еден бод го завршија настапот.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.