Словенија поднесе жалба, Вујовиќ пред суспензија

Репрезентатацијата на Словенија официјално поднесе жалба до ЕХФ заради спорниот епилог во завршницата на натпреварот против Германија.

Литванската судиска двојка побара прегледување на ТВ-снимката по голот на Блаж Јанц, кој се чинеше дека донесе победа на Словенија над Германија.

Причината за прегледувањето на ТВ-снимката е некоректното спречување на брз центар од страна на Блаж Благотиншек. Вујовиќ на прес-конференцијата беше тивок, но во микс зоната обвини дека ракометот го водат дебили и неспособни луѓе. Постои основа дури и за казна по оваа изјава, иако не е дадена за сите новинари, туку за дел од словенечките новинари.

Мали се шансите дека жалбата ќе биде усвоена и дека натпреварот ќе биде регистриран со друг резултат од нерешениот резултат, 25-25.

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.