Словенија: Претреси и апсења поради дрога и допинг средства

94

Повеќе од 200 словенечки полицајци учествувале во обемната акција против припадници на група за организиран криминал, во текот на која што се извршени околу 60 претреси на домови и се уапсени 19 лица осомничени за производство и промет со дрога и недозволени средства за спортски допинг.

Бидејќи станува збор за опасни лица кои и претходно биле поврзани со криминал, во апсењето учествувале и припадници на специјалната полиција.

Истрагата и апсењата се изведени на подрачјето на полициските управи на Љубљана, Марибор, Копар, Нова Горица и Ново Место, а полициското следење на криминалната група започна пред повеќе од една година.

Во исто време, полициската управа на Крањ денеска спровела 40-тина претресиу и уапси 40 лица кои се товарат за производство и промет на дрога и оружје, за што им се заканува затворска казна од десет години.

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.