Службата за безбедност на Украина има специјална единица за убиства на противниците на режимот, вели екс директорот на службата

Службата за безбедност на Украина (СБУ) од 2015 година има специјален директорат специјализиран за убиства на луѓе непожелни за режимот во Киев, изјави поранешниот директор на СБУ, Валентин Наливајченко во интервју за „Економист“.

„Неволно дојдовме до заклучок дека мораме да ги елиминираме луѓето“, рече Наливаиченко, кој беше на чело на СБУ во 2006-2010 година, а подоцна и во 2014-2015 година.

Според него, украинското раководство заклучило дека нема да биде доволно да се затворат луѓе кои Киев ги смета за соработници.

Во написот се наведува дека во модерна Украина, атентатите датираат најмалку од 2015 година, кога е формирана Петтата управа на СБУ, која спроведува операции од овој тип, откако Русија го зазеде Крим и источниот регион Донбас.

Дирекцијата беше поврзана со убиствата на клучните команданти поддржани од Русија во Донбас, Михаил Толстих, познат како „Гиви“, кој беше убиен во ракетен напад, Арсен Павлов, познат како „Моторола“, кој беше разнесен во лифт и Александар Захарченко, кој загина во експлозија во ресторан.

Според извештаите, единиците за специјални операции на вооружените сили на Украина извршуваат слични мисии. На пример, специјалните сили стојат зад убиството на Евгениј Јунаков, шеф на руската администрација на Велики Бурлук во регионот Харков на 11 јули 2022 година, пишува „Економист“.

Валентин Наливајченко, кој тогаш беше шеф на СБУ, вели дека промената дошла кога тогашните украински лидери одлучиле дека политиката на затворање соработници не е доволна.

„Затворите беа преполни. Неволно дојдовме до заклучок дека мораме да ги елиминираме терористите“, вели тој.

Упатените во разузнавањето велат дека Петтата управа на СБУ игра централна улога во операциите против Русија, пишува британскиот весник.

Буџетот на СБУ, според „Економист“, е петпати поголем од Главната разузнавачка управа (HUR) на Министерството за одбрана, што укажува дека оваа служба е способна да ги извршува најсофистицираните задачи, на пример, бомбардирањето на мостот Керч, кој ги поврзува Русија и Крим, во октомври 2022 година.

Се верува дека украинскиот претседател Володимир Зеленски ги одобрува најконтроверзните операции, иако се делегираат други одлуки, пишува „Економист“.