29.8 C
Skopje
петок, јули 23, 2021

Смит: Тачи би можел да добие доживотна казна затвор

294

Главниот обвинител на Специјалното обвинителство во Хаг, Џек Смит, во писмото до судијата на претходна постапка Никола Гиуло објави зошто Хашим Тачи треба да биде притворен.

Смит додава дека доколку обвиненијата се потврдат, може да добие доживотна казна затвор.

Во писмото објавено на официјалната веб-страница на Специјалниот суд, Смит наведува дека постои страв дека поранешниот претседател на Косово може да избега по објавувањето на непотврденото обвинение, пренесува „Репортери“.

Во писмото испратено до судија на претходна постапка, Смит исто така тврди дека Тачи може да изврши други злосторства и да ги попречува посебните постапки и посочи дека обвинувањата, кои беа потврдени во Специјалниот суд, може да доведат до доживотен затвор за поранешниот косовски претседател..

Ова писмо покажува инсистирање на главниот специјален обвинител дека Тачи требало да биде уапсен и испратен во притвор.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.