Смртна казна за осум лица повразани со тероризам

297

Иранскиот суд осуди осум луѓе на смртна казна поради поврзаност со нападите на Исламска држава минатата година. Тие се прогласени за виновни за помагање на петмина екстремисти од Исламска држава, кои го нападнале парламентот и светилиштето на иранскиот водач ајатолахот Рухолах Хомнеи.

Во тие напади во јуни минатата година, биле убиени 18 луѓе, а над 50 повредени. Иранските сили за безбедност тогаш ги усмртиле напаѓачите.

Поради вмешаност во нападите, 18 луѓе се најдоа на обвинителна клупа.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.