Снежно невреме предизвика хаос во повеќе региони во САД

20

Снежна бура зафати повеќе делови на САД, што доведе до откажување на авионски летови и затворање на патишта.

Повеќе од илјада летови се одложени во Денвер, а повеќе стотина километри патишта се блокирани.

Невремето ги погоди американските држави Колорадо, Вајоминг, Монтана, Небраска и Јужна Дакота. Се очекува невремето утре да стигне и до Северна Дакота и северозападниот дел на Минесота.

Многу училишта се затворени поради снежната покривка која достигна 30 сантиметри во Денвер, а ветровите се со брзина до 130 километри на час.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.