Со нож нападнат француски војник во Париз

158
French soldiers stand guard in a metro station in Paris on November 17, 2015, as part of security measures set following Paris' attacks. Gunmen and suicide bombers went on a killing spree in Paris on November 13, attacking a concert hall, bars, restaurants and the Stade de France. Islamic State jihadists operating out of Iraq and Syria released a statement claiming responsibility for the coordinated attacks that killed 129 people and left 352 others injured. AFP PHOTO/JOEL SAGET / AFP / JOEL SAGET

Војник од операцијата „Сентинел“, која е дел од антитерористичката мисија во Франција, беше нападнат од маж вооружен со нож.

Војникот реагирал брзо и напаѓачот бил совладан. Нема повредени во инцидентот.

Нападот се случи рано изутрина на метро-станицата „Шатле“.

Според полициски извори, напаѓачот при инцидентот „го споменал Алах“.

Ова е седми напад врз војници од операцијата „Сантинел“, започната по нападите во Париз во ноември 2015 година.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.