Сомнителниот случај во Чешка не се покажа како ебола

Педесет и шестгодишниот Чех, кај кој според симптомите лекарите се сомневаа дека има ебола, не е заболен од оваа смртоносна болест, потврдија надлежните во Чешка.

Како што јави дописникот на МИА од Прага, пациентот, кој пред неколку недели се вратил од Либерија и има повисока температура, беше хоспитализиран и изолиран во специјално подготвеното одделение за евентуални заболени од ебола во прашката болница „На Буловце“.

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.