Сончево со мала локална облачност

Во Македонија и во петокот продолжува периодот на влијанието на стабилна и топла воздушна маса, со сончево и топло време со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец.

Утринските температури се во интервалот од 3 до 9, додека  соодветно највисоките дневно ќе се движат од 11, а дневната од 19 до Целиусови 29 степени.

Во Скопје и околината и денеска ќе преовладува сончево и топло време со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Температурата ќе достигне до 28 степени.