Сонда ќе ја следи блиската средба на астероид со Земјата во 2029-та

За околу пет ипол години, предвидуваат астрономите, астероид со широчина на њујооршки „Емпајер Стејт Билдинг“ ќе прелета низ вселената на 20.000 милји од Земјата, што ќе биде единствен настан во поновата историја на планетата.

Кога тоа ќе се случи, вселенското летало лансирано од американската вселенска агенција NASA во 2016 година се очекува да биде во позиција да обезбеди детален приказ на оваа ретка блиска средба. Мисијата, предводена од научници од Универзитетот во Аризона, се очекува да обезбеди увид во формирањето на планетите и знаењето што би можело да се искористи во напорите за изградба на одбранбен систем против можни удари на астероиди на судниот ден со Земјата.

Во времето на неговото откритие во 2004 година, астероидот Апофис, именуван по демонската змија што го отелотворува злото и хаосот во древната египетска митологија, се чинеше дека претставува сериозна закана за Земјата, а научниците предвидуваа потенцијален судир во 2029 година. Оттогаш, попрецизните и префинети набљудувања утврдија дека нема ризик од судири барем уште еден век.

Сепак, неговото следно пристапување во 2029 година ќе го донесе астероидот блиску до Земјата, на помалку од една десетина од растојанието на Месечината и доста внатре во орбитата на некои геосинхрони Земјини сателити.

Вселенското летало што сега е на пат да се сретне со Апофис е „OSIRIS-REx“, кое се најде на насловните страници по земањето примерок од почва од друг астероид пред три години и испраќање назад на Земјата во капсула што падна со падобран во Јута во септември.

Наместо да го деактивира вселенското летало, NASA го ребрендираше во „OSIRIS-APEX“, скратено од Apophis Explorer, и ги покрена неговите потисници за да го постави на патеката за следната цел.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.