Сообраќајна несреќа на патот Охрид – Кичево, повредено семејство од Ниш

Годишниот одмор се претвори во семејна трагедија на семејство од Србија. Тричлено семејство од Ниш e повредено во страшната сообраќајна несреќа на патот Охрид – Кичево.

Туристите од Ниш кои доаѓале на одмор во Охрид, доживеале сообраќајна несреќа на патот Охрид –Кичево, кај селото Сливово, јавува Канал 5.

Како што информира телевизијата, родителите се тешко повредени и згрижени во специјалната болница за ортопедија и трауматологија Свети Еразмо, а за среќа нивното петгодишно дете е надвор од животна опасност.

Според полициската статистика оваа сезона нема сообраќајки со жртви

Според полициската статистика оваа сезона нема сообраќајки со жртви
Според полициската статистика оваа сезона нема сообраќајки со жртви

Покрај сообраќајните несреќи што се случуваат во охридскиот регион, како и сообраќајна несреќа на патот Охрид – Кичево, според полициската статистика сезонава сеуште нема сообраќајки со жртви.

-Во текот на овој месец во Охрид не се забележани  сообраќајни незгоди со жртви за разлика од истиот период лани кога во Охрид се забележани  три сообраќајни незгоди со четири жртви. Сметаме дека сите овие средби кои имаат превентивен карактер вродуваат со плод, вели Стефан Димоски портпарол на СВР Охрид за Канал 5.

Републичкиот и општинскиот совет за безбедност во сообраќајот со кампања

Со цел ова лето да биде безбедно како за охриѓани, така и за туристите од Републичкиот и општинскиот совет за безбедност во сообраќајот во Охрид велат дека ќе водат силна кампања.

-Сакам да апелирам до сите учесници во сообраќајот да бидат внимателни и одговорни во сообраќајот, да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи  особено да  внимаваат на ограничувањето на брзината и да не управуваат моторно возило под дејство на алкохол, вели Стојче Стаменкоски претседател на Републичкиот совет за безбедност на патиштата.

Сообраќаен метеж во Охрид

Инаку, поради големиот наплив на возила Охрид во овој период од годината е познат по сообраќајниот метеж.

Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот на патиштата донираше одбројувачи за семафори , а наскоро ќе донира и нови семафори што ќе бидат поставени на најкритичните точки во Охрид.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.