Советот на ЕУ денес ќе ги усвои заклучоците за Македонија

94

Советот на Европската унија денеска се очекува да ги усвои заклучоците за Македонија, пренесува МИА.

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската унија, вчера по час и половина дискусија за политичката криза во Република Македонија, одлучија за денеска да го остават официјалното усвојување на заклучоците за нашата земја.

Заклучоците на Самитот на Европскиот совет в четврток и петок ќе бидат усвоени од страна на шефовите на државите и владите на земјите-членки на ЕУ.

Советот на ЕУ денес ќе ги усвои заклучоците за Македонија
Советот на ЕУ денес ќе ги усвои заклучоците за Македонија

Советот за општи работи на Унијата денеска се очекува за Македонија да усвои заклучоци според кои во април годинава, Советот веќе изрази „сериозна загриженост во врска со влошувањето на ситуацијата во земјата, особено во областа на владеење на правото, основните права и слободата на медиумите”.

Се очекува, да се повикаат сите страни да преземат одговорност и итни мерки насочени кон обезбедување одржливо решение и конструктивно да се вклучат да го рестартираат политичкиот дијалог и да ја вратат довербата во институциите.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.