Советот за безбедност на ОН без изјава за Договорот за извоз на жито и ѓубриво од Украина и од Русија

Советот за безбедност на Обединети нации не успеа да се договори за текстот на изјавата во која се поздравува Договорот за извоз на жито и вештачки ѓубрива од Украина и Русија на светските пазари.

Во соопштението од Советот ги истакнуваат заслугите на генералниот секретар Антонио Гутереш и на Владата на Турција за постигнувањето Договор, чија цел е да се намали заканата од глад низ целиот свет.

Норвешка и Мексико со денови работат да го обединат светот во една порака, која го поздравува историскиот Договор за обновување на извозот на жито, храна и ѓубрива преку Црно Море. Жалиме што тоа не беше можно, изјави норвешката амбасадорка во ОН, Мона Јул.

Гутереш го опиша договорот како без преседан за две земји во крвав конфликт и „сигнал на надеж“ за милиони луѓе кои се соочуваат со големо зголемување на цените на храната.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.