Создадена маска која го убива коронавирусот

158

Група научници од Институтот за молекуларна медицина во Лисабон создадоа заштитна маска којашто може да ги неутрализира честичките со коронавирусот кои паѓаат на неа, пренесува во саботата весникот La Razon.

Во написот се истакнува дека ваквиот екфект се постигнува благодарејќи на неколку воотпорни слоеви и специјалната иновативна ткаенина со специјална обвивка.

Во текот на тестирањето, истражувачите ја натапиле маската во раствор со молекули на коронавирусот, и притоа 99 отсто од нив ги загубиле своите својства по еден час.

Маската означена како MoxAdTech (iMM),, како што велат научниците, е наменета за повеќекратна употреба. Во текот на експериментите на кои била подложена оваа иновација во францискиот Институт Пастер, се покажало дека таа може да биде испрана најмалку 50 пати.

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.