Спасени туристи од карпа кај Будва

Припадници на будванската Служба за заштита и спасување утринава спасиле осум момчиња и девојка од Нови Сад кои ноќта ја поминале на карпа во населбата Марковиќи, над Будва.

Пожарникарите, како што пишуваат „Приморски новини“, акцијата за спасување ја започнале околу пет часот, а на непристапната карпа се качиле со јажиња.

Во текот на целатa ноќ, пожарникарите дежурале на терен и биле во контакт со туристите кои вчера тргнале по авантура, не надевајќи се дека животот ќе им биде доведен во прашање.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.