Спасените заложници во Газа биле подложени на „перење мозок“ и емоционална злоупотреба во заробеништво

Заложниците кои израелската војска ги спаси вчера во Газа им пријавиле на медицинските тимови дека за време на нивното заробеништво биле изложени на, како што тие опишаа, „перење мозоци“ и емоционална злоупотреба, при што терористите ги принудувале да го читаат Куранот и да ги проучуваат исламските пресуди.

Канал 13 објави дека Ноа Аргамани му кажала на своето семејство дека била заробена со Јоси Шараби и Итај Свирски, кои биле убиени во заробеништво на Хамас.

„Видов како проектил ја погоди куќата, мислев дека ќе умрам. Мислев дека е готово – но преживеав“, раскажува Аргамани. Таа кажала дека била преместувана во станови и не била држена во тунели. Повремено и дозволувале да излезе надвор преправена како Арапка и ретко имала можност да се тушира.
Аргамани беше спасена во саботата наутро во смела операција на ИДФ, Шин Бет и Јамам во срцето на Нусејрат, централна Газа. Таа беше држена во стан на првиот кат од една зграда, на само неколку стотина метри од местото каде што биле затворени другите тројца заложници, Шломи Жив, Алмог Меир Јан и Андреј Козлов.

Таа му раскажала на своето семејство дека слушнала силни тропања тоа утро. „Рекоа дека се ИДФ. „Дојдовме да те спасиме“.

Андреј Козлов кој емигрирал од Русија бил киднапиран од музичкиот фестивал „Нова“ каде што работел како обезбедување.


На операцијата и претходеа неколкунеделно прецизно планирање, вежби и напредно разузнавачко следење. Заложниците биле држени во цивилни области, во згради со три до четири ката. Силите упаднаа на две одделни локации каде што беа чувани заложниците: Аргамани беше држен на првиот кат од една зграда, додека Козлов, Жив и Меир Јан беа држени на третиот кат од друга зграда.

Операцијата за спасување беше одобрена од високото политичко раководство во четвртокот вечерта. Беше спроведена во област каде што копнените сили на ИДФ досега не маневрирале против баталјоните на Хамас, туку дејствувале само во нејзините предградија.

Спасувачката мисија, започна во 11:00 часот кога заедничкиот команден центар, предводен од началникот на Шин Бет, Ронен Бар и началникот на Генералштабот на ИДФ, генерал-полковник Херци Халеви, дал зелено светло.
Оперативците на Јамам и Шин Бет истовремено упаднаа на двете цел успешно спасувајќи ги живи четворицата заложници. Заложниците биле префрлени во хеликоптери на воздухопловните сили.

Таткото на заложникот Алмог Меир Јан почина неколку часа пред спасувањето: „Не успеа да го види својот син како се враќа“

Таткото на спасениот заложник Алмог Меир Јан почина неколку часа пред да дознае дека неговиот син се враќа дома.

„Мојот брат почина од тага и не успеа да го види својот син како се враќа. Ноќта пред враќањето на Алмог, срцето на брат ми запре. Не успеа да го види својот син како се враќа“, изјави Дина Јан, тетка на Алмог, за јавниот радиодифузер Кан.

„Многу сме среќни поради враќањето на Алмог, но мозокот не е во состојба да апсорбира дека ова е крајот. Скршени сме“, вели таа, објаснувајќи дека нејзиниот брат живеел сам во Кфар Саба.

„Јоси, брат ми, таткото на Алмог, беше залепен за телевизија цели осум месеци, прилепувајќи се за секоја информација“, вели таа.

„Тој многу го сакаше Алмог, толку многу се грижеше за него, сакаше да знае што се случува со него и низ што минува. Не можеше да издржи, вели таа.

„Изгуби 20 килограми, никако не можеше да издржи“, вели таа, „Се затвори, не сакаше да гледа луѓе. Сите беа загрижени за Јоси, но тој не можеше да комуницира со никого“.

Дина вели дека добила телефонски повик од војската и и кажале дека нејзиниот внук бил спасен, а офицерот и рекол дека не можеле да го добијат Јоси.

„Бев толку среќна што не знаев што да правам“. Отишла кај нејзиниот брат за да му ја каже добрата вест.

„Возев како луда, тропнав, „Јоси, Јоси, Јоси“ и ништо. Не добив одговор. Вратата од неговата куќа беше отворена и го видов како спие во дневната соба. Му викнав „Јоси“ и тој не ми одговори. Ја видов бојата на неговата кожа, го допрев, но тој беше мртов“, вели таа.