Спасовки побара ВМРО-ДПМНЕ да покаже конструктивност за совршени фер и демократски избори

33
Опозициската ВМРО – ДПМНЕ во преодниот период до изборите на 12 април да покаже конструктивност со цел институциите да се подготват за совршени фер и демократски избори, порача во своето експозе во собранието мандатарот за техничка влада Оливер Спасовски.
Тој ги претстави министрите во неговиот кабинет, потсети на договорите со Грција и Бугарија, реформите кои биле направени во безбедносниот и правосудниот систем.
Спасовски ги повика пратениците до крајот на мандатот до 10 февруари да го ратификуваат и протоколот за членство во НАТО. Вети дека ќе работи и на европската агенда.
Спасовски се заблагодари и на досегашниот премиер Зоран Заев, а од министрите побара чесно и одговорно да ја вршат функцијата.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.