Спасовски: Оние кои не ги почитуваат мерките ги ризикуваат своите, но и животите на нивните семејства

40

Премиерот Оливер Спасовски уште еднаш ги повика граѓаните, особено младите, да ги почитуваат целосно мерките за заштита од коронавирусот бидејќи во спротивно ги ризикуваат своите, но и животите на нивните семејства.

Спасовски во вечерашното он-лајн интервју ги повика оние кои се уште однесуваат лагодно, и не го почитуваат своето семејство и го изложувата на ризик, да се приклучат на мерките.

– Сите треба да ги почитуваме мерките на епидемилозите, бидејќи само така можеме да се заштитиме, да останем здрави, да се справиме со состојбата и да не дојде до ширење на вирусот. Јавната свест е на ниско ниво и затоа мерките се зајакнати, целосно се затворени кафаните, рестораните, моловите, кладилниците за да влијаеме на граѓаните да го сменат своето однесување, истакна Спасовски и како пример ги наведе собирање на младите на Водно.

Вели дека полицијата превентивно реагира, но не може секаде да стигне и затоа апелира да се пријави секое поголемно собирање луѓе и јавно да им се укаже дека со тоа го ризикуватаат својот и животите на другите. Со таквото однесување, нагласи, се намалува и ефикасноста на мерките.

– Џабе е ако институцците преземаат мерки, а ние сме неодговрни и доведеме до поголено ширење на вирусот, порача Спасовски и апелира посебно до младите да останат дома и енергијата да ја насочат на кретивни начини во корист на државата и оштеството.

Тој истакна дека сите институции на државата функционираат со полн капацитет за спроведување на препораките и спречување на ширењето на вирусот.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.