Спасовски: Пендаровски ќе одлучи дали ќе се продолжи вонредната состојба

50

Одлуката за продолжување на кризната осстојба е на претседателот Стево Пендаровски, а владата се уште прави анализа дали ќе има потреба за нејзино продолжување, изјави денеска премиерот Оливер Спасовски.

– Сѐ уште анализирами дали ќе има потреба од продолжување на вонредната состојба. До завршување на сегашната ќе ја имаме анализата и ќе знаеме дали треба да побараме прдолжување на вонредната состојба- рече Спасовски.

Тој додаде дека по одлуката на претседателот ќе треба да продолжуват сите изборни дејствија.

-Тоа ќе треба да се направи според уредбата која предвидува дека изборите треба да продолжат во рок од еден месец од одлуката за прекинување на вонредна состојба.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.