Спектакуларни вулкнски ерупции снимени од вселената (ФОТО+ВИДЕО)

Спектакуларни вулкнски ерупции снимени од вселената
Спектакуларни вулкнски ерупции снимени од вселената

Вулканите се создаваат кога врелата магма ќе се пробие низ земјината кора, при тоа исфрлајќи тони лава. Интересно е тоа што ни денеска меѓу вулканолозите не постои усогласено мислење – што е тоа „жив“ вулкан?

Американската вселенска агенција НАСА досега објавила фантастични фотографии на вулкански ерупции снимени одозгора. Фотографиите се направени од многубројните сателити, како и од Меѓународната вселенска станица.

Погледнете ја галеријата:

vulkan-6a

vulkan-5a

vulkan-4a

vulkan-3a

vulkan3

vulkan-2a

vulkan-1a

vulkan1

vulkan

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.