Списокот на Хамас за ослободување затвореници вклучува организатори на втората Интифада

Хамас се очекува да побара ослободување на неколку терористи од висок профил, од кои сите отслужуваат повеќекратни доживотни затворски казни во израелските затвори, како дел од потенцијалниот договор за примирје со Израел и ослободување на заложниците, пишува The Times of Israel.

Списокот вклучува имиња на терористи кои стојат зад некои од најголемите терористички напади во Израел за време на Втората интифада помеѓу 2000 и 2005 година, како Абдула Баргути, Абас Ал-Сајед, Ибрахим Хамед, Ахмад Саадат и Мухамед Арман.

Како втора интифада (или Ал Акса Интифада) се означува израелско-палестинскиот судир што започна во септември 2000 година откако Ариел Шарон, тогашен водач на опозициската партија Ликуд, го посети Ридот на храмовите во Ерусалим, каде до 1 век постоел еврејски храм. Тоа Палестинците го сметаа за тешка провокација и набрзо потоа избувнаа жестоки судири.

Хамас бара ослободување на главните терористи како дел од новиот договор кој би можел да ги ослободи преостанатите заложници во Газа кои беа киднапирани од Израел на 7 октомври кога илјадници терористи убија 1.200 луѓе низ јужен Израел и киднапирани 253 како заложници.

Хамас ослободи 105 заложници кон крајот на ноември како дел од еднонеделниот договор за примирје и во замена за околу 300 палестински затвореници, главно жени и малолетници.

Терористичката група сега побара многу повисока цена за ослободување на преостанатите 132 заложници – од кои 29 се потврдени мртви – ослободување на голем број палестински осуденици за тероризам, постојан прекин на огнот, повлекување на израелските војници од Појасот Газа, крај на блокадата и реконструкција на енклавата. Израел веројатно нема да се согласи со овие услови и вети дека ќе ги унапреди операциите во Газа за разбивање на Хамас. Премиерот Бенјамин Нетанјаху, исто така, рече дека Израел нема да ослободи илјадници палестински затвореници во потенцијалниот договор.

Според Канал 12, високо на очекуваната листа на Хамас е Абдула Баргути, наречен „инженер на Хамас“, и се смета за најголем експерт за експлозиви на терористичката организација, со можен исклучок на Јахја Ајаш, кој беше убиен во 1996 година. Баргути беше одговорен за планирање терористички напади како што се самоубиствениот бомбашки напад во ресторанот Сбаро во 2003 година во Ерусалим, во кој загинаа 16 лица, меѓу кои седум деца и една бремена жена; самоубиствениот бомбашки напад во кафуле во 2002 година во кој загинаа 11 лица и бомбашкиот напад на Хебрејскиот универзитет во 2002 година, во кој загинаа девет лица, вклучително и пет американски државјани.

Севкупно, Баргути е одговорен за убиството на 66 Израелци. Тој беше осуден на доживотна затворска казна.

Исто така, на веројатната листа на Хамас, е и Абас Ал-Сајед, командант на военото крило на Хамас во градот Тулкарем на Западниот Брег. Тој го планираше самоубиствениот бомбашки напад во хотелот Парк во 2002 година во Нетанија за време на Пасха, во кој загинаа 30 главно постари Израелци и беа повредени 140, а стана најсмртоносниот палестински терористички чин за време на Втората Интифада.

Се очекува Хамас да побара и ослободување на Ибрахим Хамед, кој се смета за најопасниот затвореник во моментов во Израел. Тој беше командант на военото крило на Хамас низ Западниот Брег и стоеше зад бројни терористички акти.

Ахмад Саадат, водачот на Марксистичко-ленинистичкиот народен фронт за ослободување на Палестина , исто така се очекува да биде на листата на Хамас. Се смета за симбол во палестинското општество, Саадат е мозокот на атентатот на израелскиот министер за туризам Рехавам Зееви. Минатата година, тој беше ставен во самица како дел од акцијата против терористичката ќелија на Марксистичко-ленинистичкиот народен фронт за ослободување на Палестина, обвинета за обид за напади на Западниот Брег и која беше поврзана со членови во затворите.

Мухамед Арман, водачот на затворениците на Хамас исто така се бара за ослободување од терористичката група. Арман исто така беше еден од планерите зад бомбашкиот напад во кафулето и самоубиствениот бомбашки напад на Хебрејскиот универзитет.

Во петокот, Осама Хамдан, висок функционер на Хамас во Бејрут, рече дека групата бара ослободување на илјадници палестински затвореници кои се затворени за дела поврзани со конфликтот со Израел, вклучително и оние кои отслужуваат доживотна казна.

Тој, исто така, го именуваше Саадат, како и Марван Баргути кој е популарен палестински лидер кој се смета за обединувачка фигура. Баргути беше уапсен од Израел во 2002 година и отслужува пет доживотни затворски казни за планирање на три терористички напади во кои загинаа пет Израелци за време на втората Интифада.

Во неделата, Хамас повторно се чинеше дека е подготвен да го отфрли предложениот договор за ослободување на заложниците што ќе вклучува паузи во борбите и зголемување на хуманитарната помош за Газа. Контурите на договорот беа преговарани во Париз минатиот викенд, со посредници од Катар, Египет и САД.

Неколку министри во владата, особено екстремно десничарскиот министер за национална безбедност Итамар Бен Гвир, изразија противење на договорот што би можел да доведе до ослободување на терористите осудени за обвиненија за убиства.

Бен Гвир започна кампања со која ги повика граѓаните да поднесат петиција до владата против таквиот договор.

Според некои извештаи, нацртот постигнат во Париз нуди можност за шестнеделна пауза во борбите во Газа за првпат од крајот на ноември и ослободување на сите заложници кои се уште се во Газа. Меѓутоа, други извештаи велат дека рамката предвидува ослободување на само 35 заложници – жени, постари и болни – за време на 35-дневното почетно примирје, со потенцијал за уште една недела пауза во борбите за време на која би можеле да се одржат преговори за понатамошни решенија. Сепак, други извештаи наведуваат различни услови во непотврдениот рамковен договор.

Висок египетски функционер запознаен со дискусиите во петокот го опиша предлогот за Асошиетед прес, велејќи дека тој вклучува првично примирје од шест до осум недели во кое Хамас ќе ги ослободи постари заложници, жени и деца во замена за стотици Палестинци затворени од Израел.

Во текот на таа фаза, преговорите ќе продолжат за продолжување на примирјето и ослободување на повеќе затвореници и заложници. Израел ќе дозволи бројот на камиони со помош што влегуваат во Газа да се зголеми на 300 дневно – од неколку десетици во моментов – и ќе ги пушти раселените жители на Газа постепено да се враќаат во своите домови на север, според предлогот.

Хамас инсистира на прекин на војната со меѓународни гаранции и „целосно повлекување“ на израелските трупи од Газа.

Израел бара привремено примирје што ќе ги ослободи заложниците пред да продолжи со воените напори да ги уништи воените и управувачките капацитети на Хамас во Газа.