Според Радев, францускиот предлог содржи многу од бугарските барања, ама можел да биде и подобар

Бугарскиот претседател Румен Радев денеска во својот говор во воздухопловната база Граф Игнатиево кај Пловдив, каде што гостува на прославите по повод 110-годишнината од првиот борбен лет на бугарската авијација, зборуваше и за францускиот предлог за кревање на ветото за Македонија.

Според Радев, предлогот содржи голем дел од бугарските барања, но можел да биде и многу подобар.

-Францускиот предлог содржи многу од основните бугарски барања, но можеше да биде многу поуспешен воопшто, вклучително и бугарско-македонскиот протокол, доколку нашите политичари посветија многу, многу повеќе внимание на целиот овој процес, доколку дипломатите од МНР не се потпираат само на институцијата Претседател и не губат многу време и енергија во обидот да ја доведат дивергентната политика на премиерот во некаква прифатлива рамка, рече Радев.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.