Според Русија, трансферот на Ф-16 во Украина ќе покрене прашања за вмешаноста на НАТО

Префрлањето борбени авиони Ф-16 во Украина ќе покрене прашања за вмешаноста на НАТО во конфликтот, изјави рускиот амбасадор во САД, Анатолиј Антонов.
„Украина нема инфраструктура за функционирање на Ф-16, ниту го има потребниот број пилоти и персонал за одржување“, рече Антонов во коментарот објавен на каналот Телеграм на амбасадата.
„Што ако американските борбени авиони полетаат од аеродромите на НАТО контролирани од странски „волонтери“?
Во петокот, американскиот претседател Џо Бајден одобри програми за обука на украински борбени пилоти Ф-16, а украинскиот претседател Володимир Зеленски го увери Бајден дека авионите нема да се користат за напад на руска територија. Антонов нагласи дека секој украински удар на Крим ќе се смета за удар врз Русија.
„Важно е САД да бидат целосно свесни за руски одговор“, додаде амбасадорот.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.