За Захариева историска грешка е стопирањето на Северна Македонија

36

Одлуката за стопирање на планираниот почеток на претпристапните разговори на Северна Македонија со Европската унија е голема историска грешка. Ова го рече бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева.

– „Гледате ќе има избори, тоа значи нестабилност“, рече министерката, пренесоа бугарските медиуми.

„Бугарија кажува големо ‘да’ за почеток на преговорите“, дополни Захариева според која Македонија заслужува да почне преговори.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.