Спречен терористички напад во Пловдив

568

По првпат е спречен терористички напад во Бугарија, а цел на џихадистот бил Пловдив.

Според непотврдени информации, осомничениот е малолетно лице и тој бил уапсен пред да го изврши делото, пренесува БГНЕС.

Се очекува денеска прес-конференција на Обвинителството, на која ќе бидат соопштени повеќе детали.

Бугарските власти одбија да го откријат неговиот идентите, а се знае само дека станува збор за бугарски државјанин, од семејство за кое досега немало сомнение дека има врски со радикални групи.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.