Спречен голем терористички напад во Истанбул

Турските безбедносни служби спречија голем терористички напад во Истанбул, пишува весникот „Милиет“.

Според пишувањата на турските медиуми, во нападот требало да учествува и странски државјанин, кој е приведен, и кој, според досегашните информации, е главен осомничен.

Странецот е приведен во Истанбул, во областа Бахчелиевлер.

Засега службите не ја откриваат неговата националност.

Кај осомничениот биле пронајдени два нерегистрирани пиштоли и експлозивна направа.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.