Србија ги доби донираните руски тенкови

82

Авиони со донираните тенкови од Русија почнаа да слетуваат на аеродромот Батајница во Белград.

Руската Федерација и донираше на Србија 30 тенкови Т-72МС на Србија, а првите се веќе испорачани.
Како што изјави поранешниот министер за одбрана, Александар Вулин, Србија тенковите Т-72 ги доби како донација во рамките на воено-техничкиот договор постигнат меѓу претседателите Александар Вучиќ и Владимир Путин.

Како дел од овој договор, Србија покрај овие тенкови од Русија доби и други оклопни возила, 30 оклопни возила БРДМ-2, од кои некои веќе се пристигнати во Србија.

И тенковите и БРДМ се модернизирани пред да и бидат доставени до Војската на Србија.

Рускиот воен експерт Фјодор Болдирев оцени дека тенковите Т-72 што ги доби Србија „имаат заедничка база на советскиот Т-72, но и неколку заеднички нови компоненти и агрегати од руско производство, што ќе ја олесни заедничка експлоатација во Србија“.

– За условите на Балканот на Србија не и требаат посовремени тенкови, имајќи ги предвид слабостите на армиите на соседните земји“, изјави Болдирјов за Спутник.

Како дел од воено-техничката соработка, Србија набави и авиони МиГ-29, хеликоптери Ми-17 и Ми-35 и системи за против-воздушна одбрана „Панцир“.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.