Србија прогласи тридневна жалост поради масакрот во училиштето, во Белград училиштата затворени

Српската влада во средата прогласи тридневна жалост по масакрот во кој ученик од основното училиште „Владислав Рибникар“ во белградската централна населба Врачар утринава уби осум соученици и припадник на училишното обезбедување и рани уште шест ученици и наставничка, поради што основните и средните училишта во главниот град престанаа со работа.

На 5-ти мај ќе започне тридневна жалост. Основните и средните училишта во Белград денеска нема да работат, а министерот за образование Бранко Ружиќ на вонредна прес-конференција соопшти дека наставата во сите училишта во Србија утре почнува со едноминутно молчење.

Министерката за здравство д-р Даница Грујичиќ потврди дека една од ранетите ученички е во исклучително тешка состојба и лекарите се борат за нејзиниот живот. Животот на наставничката е загрозен, откако таа била тешко ранета во стомакот и двете раце.

Министерката најави дека Институтот за ментално здравје во соработка со телеоператори ќе организира посебни телефонски броеви за психолошка и секаква поддршка по денешната трагедија.

Началникот на белградската полиција Веселин Милиќ изјави дека откако службеник од училиштето пријавил дека ученик по случаен избор пука, момчето само повикало полиција и се претставило како Коста Кецмановиќ со целото име и презиме и кажало дека пукал во неколку луѓе.

Милиќ потврди дека полицијата набрзо го уапсила. Според него, убиецот детално го подготвувал злосторството и ги избирал жртвите по класови, покажувајќи список кој според него бил најден кај малолетниот осомничен. Мотивот сѐ уште не е познат.

Во ранецот имал пиштол со три рамки за муниција и малокалибарски пиштол и четири молотови коктели.

Милиќ ги прочита имињата на убиените деца – седум девојчиња и едно момче.

Министерот за образование Бранко Ружиќ на новинарите им потврди дека момчето кое денеска изврши масовно убиство е жртва на врсничко насилство, но на денешната конференција не соопшти повеќе детали кои ќе го расветлат случајот.

Ружиќ рече дека „училиштата не се изолирани острови“ и дека „насилството не се случува во училиштата, туку е општествен феномен“ предизвикан од новите технологии. На новинарите не можеше да им потврди дека, според неофицијални информации, момчето претходно најавило дека „ќе фрли бомба во училиштето“.

Министерката за здравство Даница Грујичиќ оцени дека „најверојатно имал некаков проблем“, но дека дефинитивно е неопходно да се променат односите во семејството и да се посвети поголемо внимание на менталното здравје и негативните ефекти од интернетот и социјалните мрежи.

Полицискиот министер Братислав Гашиќ ги илустрираше овие тврдења наведувајќи дека снимката од апсењето по масакрот во училиштето набрзо се појавила на интернет и на социјалните мрежи.

Зборувајќи за оружјето употребено во повеќекратното убиство, министерот за полиција рече дека таткото на момчето имал неколку оружја и тврди дека биле заклучени во сеф и под шифра, оценувајќи дека момчето очигледно ја знаело шифрата. Според полицијата, тој со својот татко одел на стрелишта и вежбал гаѓање.

„Предвидените мерки секако ќе се применат и на родителите“, изјави Гашиќ на прес-конференцијата во српската влада.