Србија: Вучиќ најави предвремени избори во декември

Српскиот претседател Александар Вучиќ најави дека ќе распише предвремени општи парламентарни избори за 17-ти декември, поради тековните масовни протести против владата што ја води коалицијата што тој ја обедини.

„Србија е на пресврт, граѓаните нека кажат каква политика сакаат“, рече Вучиќ во четвртокот вечерта за државната приватна ТВ станица „Прва Српска“. Тој рече дека официјално ќе распише предвремени избори до 2-ри ноември, како што налага уставот.

Неделните антивладини демонстрации започнаа по двете масовни престрелки во мај, во кои загинаа 18 лица, вклучително и масакр во училиште од страна на 13-годишен ученик во Белград.

Учесниците на протестот ги обвинуваат медиумите, за кои велат дека се под контрола на Вучиќ, дека поттикнуваат клима на омраза и величаат насилство во земјата.

Србите го избраа актуелниот парламент во април минатата година. Десничарската партија Српска напредна партија (СНС) која порано ја водеше Вучиќ, заедно со нејзините сојузници, има големо мнозинство во парламентот. Предвремените избори се вообичаени во Србија последните години

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.