Србија го доби дербито со Данска

Ракометната репрезентација на Србија го доби дербито со Данска на Светското првенство во ракомет за жени. Србинките, кои се домаќини на првенството во рамките на 4. коло од Б- групата во Ниш ја совладаа Данска со 23:22.

На натпреварите од 4. коло беше постигнат и еден рекорд, откако Јужна Кореја постигна 51 гоови во дуелот со Доминиканската Република .
Резултати од 4.коло:
А група: Доминиканска Република – Јужна Кореја 20:51, Холандија – Конго 33:21 и Франција – Црна Гора 17:16.
Табела: Франција 8, Црна Гора 6, Јужна Кореја 6, Холандија 4, Конго 0, Доминиканска Република 0.
Б група: Бразил – Јапонија 24:20, Алжир – Кина 25:27 и Србија – Данска 23:22.
Табела: Бразил 8, Данска 6, Србија 6, Јапонија 2, Кина 2, Алжир 0.
Денеска се играат натпреварите од 4.коло во Ц и Д групите, а селекциите од А и Б групите имаат слободен ден.
Денеска играат:
Ц група: Парагвај – Шпанија, Полска – Аргентина, Ангола – Норвешка.
Табела: Норвешка 6, Полска 4, Ангола 4, Шпанија 4, Аргентина 0, Парагвај 0.
Д група: Австралија – Чешка , Германија – Тунис, Романија – Унгарија.
Табела: Унгарија 6, Германија 6, Романија 4, Чешка 2, Тунис 0, Австралија 0.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.