Србите не се откажуваат од намерата да се борат за основните права, на барикадите и за Нова година и за Божиќ

Српскиот народ на Косово и Метохија уште повеќе се обединија по секојдневните закани и објавувањето списоци со имињата на Србите кои Приштина планира да ги уапси, а кои имаат намера да останат таму за Нова година и Божиќ.

Секојдневните закани од Аљбин Курти и објавувањето списоци со имиња на Срби кои Приштина планира да ги уапси уште повеќе го обединија српскиот народ на Косово и Метохија. Стотици од нив се сретнаа и ова шеснаесетто утро на барикадите, во шатори, на улица, под крстот кај Звечани, како и оние во Лешко, Ибарска Слатина…

– Тие списоци не плашат, но нема да не исплашат до тој степен да бегаме, да се повлечеме од тука. Повеќе се плашиме за нашите семејства отколку за нас самите. На оваа барикада го прославивме Богојавление, овде ќе ја запалиме елката, таму ќе славиме и Нова година и Божиќ – рече еден пензионер, поранешен просветен работник од Северна Митровица.

За постоењето на списоците дознал од неговите пријатели и вели дека во нив се наоѓаат оние кои се најистакнати во одбраната на српскиот српски народ, пренесува „Ало.рс“.

– Ми ги покажаа тие списоци и ако ги погледнете луѓето чии имиња се таму, тогаш се ви станува јасно. Овој последен список го објави претставникот на Самоопределување, а тоа го направи во договор со Курти. И постојано ни се закануваат дека ќе ги скршат овие барикади, даваат рокови, се обидуваат да не поделат и да не растурат – вели овој човек кој во последната деценија беше на сите барикади на северот на Косово.

Командантот на КФОР Ангело Микеле Ристуца рече дека оваа мисија продолжува да го поддржува дијалогот за изнаоѓање договор за смирување на тензиите на северот и дека е најважно „сите да избегнуваат каква било реторика или дејствија што можат да предизвикаат тензии и да ја ескалира ситуацијата“.

– Очекуваме сите актери да се воздржат од провокативни демонстрации на сила и да го бараат најдоброто решение за да се осигура безбедноста и безбедноста на сите заедници. Ги повикуваме сите страни да помогнат да се олесни безбедноста и слободата на движење на Косово и да се спречат погрешните наративи да влијаат на процесот на дијалог – рече Ристуца.

На овие изјави реагираа пратениците на Аљбин Курти кои уште еднаш се заканија со насилно отстранување на барикадите. Пратеникот Аднан Рустеми рече дека изјавата на командант Ристуца е неприфатлива и дека косовската полиција има капацитет да ги отстрани барикадите од север.

– Кфор побара конкретно време за отстранување на овие диви барикади. И денеска Кфор најавува дека ова прашање треба да се реши со дијалог. Овие изјави навистина стануваат неприфатливи – рече Рустеми.

Уште поостар беше заменикот на Курти, Артан Абраши, кој рече дека КФОР треба да ја исполни својата мисија или косовската полиција ќе ги отстрани барикадите.

– Или КФОР ќе ја исполни својата мисија или косовската полиција ќе ги отстрани барикадите бидејќи тие изразија подготвеност и имаат капацитет – рече Абраши.

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ изјави дека не верува во сценарио во кое косовската полиција насилно ќе ги отстрани барикадите на северот на Косово. Таа рече дека приштинската полиција не треба ни да помисли насилно да ги отстрани бидејќи тоа би било напад врз жените и децата, постарите луѓе и воспитувачите кои се на нив.

– Не верувам во такво сценарио. Има доволно разум од страна на меѓународните актери, пред се КФОР – изјави премиерката Ана Брнабиќ.

Љимај: Отиде по рогови, остави и уши!

Фатмир Љимај, функционер на Демократската партија на Косово, поранешен вицепремиер на лажна држава и офицер на терористичката ОВК, како гостин во емисијата „Дебата плус“ енергично ги критикуваше Аљбин Курти и неговите соработници.

На прашањето дали требало да се дозволат таблички на КМ, Љимај одговори:

– Види, во мојот крај има една народна поговорка: „Оди по рогови, остави и уши“. Отидовте да забраните регистарски таблички на српските граѓани, денеска воопшто не ја контролирате територијата – рече тој.

Фото: Принтскрин/Фејсбук

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.