Средба Иванов-Ванг Чао за билатералната соработка меѓу Македонија и Кина

401

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска се сретна со заменик-министерот за надворешни работи на Народна Република Кина Ванг Чао. Двајцата соговорници, како што информира Кабинетот на претседателот Иванов, го поздравија интензивирањето на политичкиот дијалог и зголемената динамика на средби на високо ниво, како и позитивниот развој на севкупната билатерална соработка меѓу Република Македонија и НР Кина.

„Јакнењето и унапредувањето на искреното партнерство со Кина е трајна определба на нашата надворешна политика“, истакнал Иванов, изразувајќи особено задоволство од процесот на соработка меѓу НР Кина и земјите на Централноисточна Европа 16+1 и конкретните иницијативи и активности кои произлегуваат од овој процес.

МТој изразил поддршка за глобалниот кинески проект – „Патот на свилата“ и иницијативата „Еден појас, еден пат“, посочувајќи дека оваа иницијатива отвора сериозни перспективи за нови трговски патишта и зголемени инвестиции, како и нова димензија во односите и економската соработка со НР Кина.

Во таа насока, Иванов го реафирмирал интересот за натамошно вклучување на Република Македонија во инфраструктурните проекти кои произлегуваат од овој процес.

Заменик-министерот за надворешни работи Ванг Чао ја пренел поканата од кинескиот претседател Си Џипинг за посета на Иванов на Народна Република Кина по повод 25-годишнината од воспоставувањето на дипломатските односи меѓу двете земји. На средбата со заменик-министерот за надворешни работи Ванг Чао, тој се заблагодарил за севкупната техничката помош од НР Кина за проекти од различни области и го поздравил потпишувањето на Меморандумот за разбирање меѓу Кина и земјите на Централноисточна Европа за формирање на Координативен центар за културна соработка со седиште во Република Македонија.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.