Српската опозиција бара вонредни избори за парламентот и советот на Белград

Претставниците на делот на српската опозиција што ги организира протестите „Србија против насилството“ во понеделникот до кабинетот на претседателот на Србија поднесоа барање за распишување вонредни парламентарни избори во Белград до крајот на годинава.

Во денешното барање опозицијата инсистира белградските и парламентарните избори да се одвојат од редовните локални и покраински извори во Војводина.

Ова барање се заснова на искуството од вонредните и редовните избори од доаѓањето на власт на Српската напредна партија (СНС) во 2012 година, кои беа организирани така што владејачките партии секогаш се појавуваат со единствена листа за сите избори, секогаш истакнувајќи го името на до неодамна челникот на СНС и актуелен државен претседател Александар Вучиќ како нејзин носител.

Вучиќ денеска изјави дека „српската држава не е фонтана на желби“ и дека претставниците на опозицијата „ќе го добијат заслужениот одговор“ на нивните барања.

„Ќе го добие мојот договор кога ќе се вратам од Обединетите нации и по уште една важна средба, изјави Вучиќ за новинарите во Скопје, каде што учествува на средбата Брдо-Бриони“, алудирајќи на дебатата што ја очекува во ОН за Косово.

Во изборните циклуси во претходната деценија, организирани на крилата на популарноста на донеодамнешниот лидер на СНС и актуелен шеф на државата кој формално се повлече од челната позиција на „прогресивците“, опозицијата укажа на нефер изборни услови, нецелосни и неуреден список на избирачи, нерамноправна застапеност во медиумите и злоупотреби преку таканаречената „официјална кампања“ на државните функционери.

„Составен дел од нашето барање е инсистирањето на имплементација на препораките на ОБСЕ и нејзината Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР), Европскиот парламент и Европската комисија во однос на предизборните услови, за да може да се одржат демократски избори“, изјави денеска потпретседателката на опозицијата за Партијата на слободата и правдата (ССП) Мариника Тепиќ.

Како што рече таа, ова, пред сѐ, се однесува на „проверка на единствениот избирачки список, намалување на притисокот врз гласачите во јавниот сектор“ и непристрасната работа на националното регулаторно тело за електронски медиуми (РЕМ).

Претставниците на опозицијата посочија и дека „не се намалува секојдневното институционално, законско, вербално и физичко насилство во општеството“, како и дека „економската и социјалната криза зафаќа широки слоеви на општеството“, како и дека барањата на граѓаните кои биле протестите на улиците од мај се „игнорирани“.

Протестите „Србија против насилството“ се одржуваат секоја недела од почетокот на мај по двете масовни убиства – на 3-ти мај во основно училиште во Белград, а еден ден подоцна во две села во близина на Белград, во кои загинаа вкупно 19 лица. од кои повеќето беа студенти и млади луѓе.

Од тие протести беа упатени барања за смена на членовите на администрацијата на РЕМ и раководството на РТС, укинување на реалните програми и негирање на национални фреквенции на телевизиите кои промовираат насилство и омраза на јавниот простор и смена на министерот за внатрешни работи Братислав Гашиќ и директорот на агенцијата за безбедност и информации Александар Вулин. Ниту едно од овие барања не е исполнето.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.