Ставревски е професионaлeц, неговото назначување е во согласност со критериумите

844

Не претставува никаква пречка личност која била дел од нечиј кабинет или пак е сведок во некој случај, да биде распоредена на раководна должност, изјави за НетПрес дополнителниот министер за внатрешни работи Наќе Чулев, откако претходно во петокот заменик министерката поставена од владејачката СДСМ, Славјанка Петровска, не ја потпиша одлуката за назначување на Ристо Ставревски за прв човек на Секторот за внатрешни работи во Скопје.

„Назначувањето на Ристо Ставревски за началник на СВР Скопје е во согласност со потребните критериуми. Лицето има потребен степен на образование, работно искуство и важечки сертификат за класифицирани информации. Тоа што бил дел од нечиј кабинет не е услов или пречка за распоредување. Ја потсетуваме дополнителната заменичка дека токму нејзината секретарка била член на истиот кабинет во кој бил Ристо Ставревски. Што се однесува до сведочење во Суд, сведок може да биде секој граѓанин кој Судот ќе го прифати за сведок било на одбраната или на застапникот на обвинението, во случајот СЈО“, изјави за НетПрес, Наќе Чулев.

Петровска појаснувајќи дека добила вкупно едианесет решенија, од кои потпишала  десет, го дисквалификувала Ставревски поради тоа што тој „не бил прифатлив затоа што бил советник на поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и сведок во случајот на „Тенк“.
Петровска, којашто на сегашната позиција дојде како кадар на СДСМ како награда за нејзините партиски активности и од местото шефица на кабинетот на досегашниот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски, притоа заборава дека во истиот случај кој го водеше Специјалното јавно обвинителство сведоци беа сега веќе поранешниот премиер Зоран Заев и неговиот советник Зоран Верушевски.

Предлогот за именувањето на Ставревски го даде техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев, предложен од ВМРО-ДПМНЕ. Се очекува Чулев да предложи и други назначувања, за исполнување на нормата од 15 измени на лидерските позиции во МВР.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.