Магазин

Што ќе се јаде и кој ќе готви на утрешната кралска свадба?

Што ќе се јаде и кој ќе готви на утрешната кралска свадба?

Кралската свадба ќе се одржи оваа сабота, утре, на 19-ти мај, а љубителите на британското кралско семејство неуморно се прашуваат за венчаницата Меган Маркл, гостите на славните кои пристигнуваат и храната што ќе им служи.

Венчавката на Меган Маркл и принцот Хари ќе се одржи во саботата на 19-ти мај, и иако целото мени на јавноста ќе и биде претставено утре, од Кенсингтоновата палата дадоа мал увид во тоа што ќе се јаде по венчавката.

Околу 600 гости ќе пристигнат на свадбата, а јадењата за нив ќе бидат подготвени од главниот готвач Марк Фланаган. Од неговата кујна во замокот Виндзор, првите фотографии беа објавени на профилот на Твитер на Кенсингтонската палата, што ни даде увид во јадењето што ќе се служи. Менито ќе биде сезонско со многу свежи пролетни состојки како што се аспарагус и други земјоделски производи во Кент.

За тортата е задолжена Клери Птак, сопственичка на слаткарницата Violet Cakes во Лондон, а Меган и Хари ја одбрале тортата уште во март. Тортата ќе биде направена од лимони, а од други десерти ќе има многу чоколадни тартуфи кои ќе ги подготви готвачот Селвин Стоби, кој обично подготвува десерти во замокот Виндзор.