Столтенберг: На Украина итно и е потребна противвоздушна одбрана

На Украина итно и е потребна противвоздушна одбрана, вклучително и муниција, резервни делови и одржување на системите што веќе ги има украинската армија, изјави  генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

Тој рече дека војната, сега веќе во својата втора година, е „исцрпувачка војна“, но не и ќор-сокак, со оглед на тоа што Украина го доби за време на контраофанзивата што ја започна во јуни во обид да ја врати територијата, окупирана од руските сили.

„Ако сакаме крај на војната, ако сакаме праведен и траен мир, тогаш воената поддршка за Украина е вистинскиот начин“, рече Столтенберг во интервју за Ројтерс во Њујорк, каде што присуствуваше на Генералното собрание на Обединетите нации.

Според него, на Украина и требаат многу различни видови поддршка.

„Има итна потреба од противвоздушни системи, не само за нови системи, туку и за муниција, одржување, резервни делови… Гледаме дека противвоздушната одбрана секојдневно спасува животи во Украина, а ние треба да ја одржуваме противвоздушната одбрана системи на Украина“, нагласи Столтенберг.

Тој одби да каже колку муниција сојузниците на НАТО би можеле да испорачаат на Украина секоја година или кога точно Ф-16 ќе бидат испорачани на Киев.

„Сојузниците работат напорно за да ги обучат пилотите на Ф-16 што е можно поскоро“, рече Столтенберг.

Тој посочи дека важноста од испраќањето на авионите Ф-16 лежи и во тоа што испраќа порака за долгорочна и постојана поддршка.

„Подготвени сме за долги патеки. Не затоа што сме во состојба да предвидиме точно колку долго ќе трае оваа војна, туку затоа што треба да му испратиме порака на претседателот Путин дека нема да го чекаме крајот без да правиме ништо“, истакна лидерот на НАТО. до Танјуг.

Столтенберг рече дека би сакал да види побрз напредок во украинската контраофанзива, но додаде дека она што го освоиле на југ и на исток е сепак „огромно“.

Според него, војната би можела да продолжи во текот на есента и зимата.

„Она што треба да продолжиме е да ги поддржуваме Украинците, а потоа тие треба да носат одлуки на терен“, рече тој, додавајќи дека војната за трошење станува војна за логистика.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.