Столтенберг подготвен за средба со Путин

18

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека е подготвен да се сретне со рускиот претседател Владимир Путин за да разговараат за пречките во односите меѓу Алијансата и Москва.

– Верувам во дијалог со Русија. И, затоа, ако се погоди контекстот, подготвен сум да се сретнам со претседателот Путин, изјави Столтенберг во интервју за германската агенција ДПА.

Според него, важно е да се седне на преговарачка маса.

– Русија е нашиот најголем сосед, таа ќе биде тука и ние мора да се стремиме кон подобри односи со Русија. Дури и без подобрени односи со Русија, ние мора да се справиме со тешките односи со таа земја, рече Столтенберг.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.